Lapkričio 13 dieną Vilniaus kongresų rūmuose startuoja festivalis „Vilniaus Gospel 2009“, kurį organizuoja Lietuvos jaunųjų krikščionių sąjunga. Šiemet festivalio programa ypatinga – Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo ir Vilniaus tapimo Europos kultūros sostine proga bus atsigręžta į tradicines gospel giesmes – spiričiuelius (angl. spirituals).

„VILNIAUS GOSPEL 2009“ ATIDARYMO KONCERTE bus galima išvysti gospel muzikos profesionalus iš Švedijos, JAV bei Lietuvos. Savo programą atliks pirmąkart Lietuvoje viešinti gospel muzikos žvaigždė, profesionalus dainininkas, kompozitorius ir dirigentas iš Jungtinių Amerikos Valstijų – Jay T. Hairston. Festivalio atidaryme gospel dvasią skleis ir charizmatiškieji svečiai iš Švedijos – Monica Tornquist bei Jonas Engström. Koncerte taip pat dalyvaus ir originaliu bei įdomiu kūrinių atlikimu svečiams iš užsienio nenusileidžiantys Lietuvos gospel muzikos atstovai: visiems puikiai pažįstamas choras „Sounds in G“ ir jų vadovė Kristina Žaldokaitė bei jau ne pirmą kartą „Vilniaus Gospel“ festivalyje dalyvausiantis choras „Maranata“.

Profesionalus gospel muzikos kompozitorius, atlikėjas ir dirigentas JAY T. HAIRSTON iš Jungtinių Amerikos Valstijų dar būdamas labai jaunas paskyrė savo gyvenimą Dievui, kuris, anot jo, suteikė gabumų groti pianinu iš klausos.

Baigęs Bowling Green state universitetą, Jay T.organizavo gospel muzikos seminarus Šiaurės Ajovos universitete bei Baldwin-Wallace koledže, kuriuose dalyvaudavo žymūs gospel atlikėjai. Jis koncertavo daugelyje Europos šalių: Anglijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Škotijoje ir Vokietijoje, kur diriguodavo ten vykstančiuose seminaruos. Pastaruoju metu Jay T. Hairston koncertavo Norvegijoje, Švedijoje ir Vokietijoje kaip kviestinė žvaigždė ir seminarų vadovas.

2007 metų gruodį Jay T. Hairston įrašė trečiąjį savo albumą „I Won‘t Forget“ (liet. „Aš nepamiršiu“), kuriame kūrinius atlieka geriausi gospel dainininkai ir muzikantai Šiaurės rytų Ohajyje. „I Won‘t Forget“ albumas yra eklektiškas maldos ir garbinimo dainų, melancholiškų baladžių, istorinių motyvų ir seno gero stiliaus bažnytiškų ritmų mišinys. 1992 metais buvo išleistas pirmasis atlikėjo albumas „I‘m Going On“, 1998 m. antrasis – „Keep My Mind“, kuriame susilieja įvairūs muzikos stiliai.

Jay T. Hairston yra įrašęs kūrinius su Švedijos choru „Celebration Gospel Choir“, kur jis buvo pagrindinis atlikėjas, taip pat su chorais iš Klyvlendo (JAV). Jis dirbo ir su žymiais gospel muzikantais Milton Biggham, Timoty Wright, Walter Hawkins ir daugeliu kitų .Jay T. yra pelnęs daug apdovanojimų („Kas yra kas“ pramogų, švietimo, Amerikos ir pasaulio srityse, Žymus Amerikos jaunuolis ir kt.).

Tai bus pirmasis šios gospel žvaigždės apsilankymas Lietuvoje. Atidarymo koncerte jis atliks įspūdingas savo kūrybos giesmes.

MONICA TORNQUIST – muzikos mokytoja, dainininkė ir dirigentė iš Švedijos. Nuo pat Vilniaus gospel festivalio atsiradimo Lietuvoje ji yra nuolatinė šio festivalio dalyvė. Monica yra koncertavusi visoje Švedijoje bei daugelyje kitų šalių, vedusi gospelo seminarus bei dainavimo pamokas. Jos didžiausi pomėgiai yra muzika, vaikai ir sportas (ypač futbolas ir ledo ritulys). Ji sako, jog su muzika gyvena 24 val.per parą. Monica Tornquist ne kartą įrodė, jog savo nuoširdumu ir spinduliuojančia energija moka pavergti žmonių širdis. Šiais metais ji festivalio atidarymo koncerte atliks keletą solinių numerių.

JONAS ENGSTRÖM – dirigentas, kompozitorius, Švedijos gospel muzikos pradininkas. Dirbdamas projektų vadovu Stokholmo Gospel muzikos festivalyje bei dalyvavęs daugelyje seminarų Europos ir Amerikos bažnyčiose, jis įgijo milžiniškos patirties ir dar labiau pažino gospel muziką.
Pagrindinis Jonas Engström išskirtinumas – tai nuolatinis gospel muzikos tyrinėjimas, unikalių elementų ieškojimas, originalus bei savitas šio muzikos stiliaus pateikimas. Jo vadovaujamas choras „One Nation Gospel Choir“ (įkurtas 2006 m.) pelnė daug Švedijos chorinės muzikos mylėtojų simpatijų.

Daugumai muzikos mylėtojų jau gerai pažįstamas choras „SOUNDS IN G“ susikūrė 2004 metais. Choras yra dalyvavęs įvairiuose festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje (Švedijoje, Vengrijoje, Norvegijoje, Vokietijoje). „Sounds in G“ – tai populiariausias gospel muzikos choras Lietuvoje. Šio choro dėka daugelis Lietuvos klausytojų pažino gospel muziką ir ją pamėgo. Jų kūrinių atlikimas pulsuoja gyvybe, perteikia tikrojo gospelo dvasią.Koncertų metu prie choro prisijungia ritmo grupė – bosinė gitara, gitara, būgnai, perkusija. „Sounds in G“ atlieka modernaus gospelo giesmes, spiričiuelius.

Choras „MARANATA“ platesnę savo veiklą pradėjo 2001 metais. Jo repertuarą sudaro lietuvių kompozitorių krikščioniška muzika, spiričiueliai bei white ir black gospel (liet.baltojo ir juodojo gospelo) kūriniai.
Choras taip pat rengia krikščioniškos muzikos koncertus, dalyvauja įvairiuose ekumeniniuose renginiuose, festivaliuose Lietuvoje ir už jos ribų. Yra koncertavę Londone, Oksforde (D.Britanija) bei Stokholme (Švedijoje).

Šis renginys yra nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ Sakralinės muzikos festivalio dalis.